خانه فناوری محصولات مقالات تخصصی پایگاه دانش دربارهٔ ما تماس با ما استخدام پست الکترونیک صفحهٔ داخلی

PDF417: بارکدی خاص برای کاربری‌های خاص در مدیریت داده‌ها

سجاد بهمن پور، کمیل بهمن پور
چرتکه رایانه همراه، شرکت با مسئولیت محدود
نوامبر ۲۰۰۲

 

انتقال اطلاعات در یک بُعد جدید

پایگاه داده‌ای را تصور کنید که کاملاً قابل حمل و بدون نیاز به اتصال آنی به کامپیوتر بوده و دارای یک واسطه‌ی ارتباطی کاغذی (Paper-based Communication Medium) باشد: برچسب یا کارتی با اطلاعات قابل خواندن با ماشین شامل متن، عکس، اطلاعات پزشکی و دیگر انواع داده‌ها و نیز قابل تبدیل به صورت اول به سرعت، به سادگی و با هزینه کم. تمامی این قابلیت‌ها یکجا در بارکد PDF417 جمع شده است.

این بارکد را می‌توان نماینده‌ای از بارکدهای دوبعدی دانست. تنها یک بارکد از این نوع می‌تواند بیش از یک کیلوبایت داده (چند بند از متن یک صفحه‌ی کتاب) را در فضایی به اندازه‌ی یک بارکد معمولی در خود جای دهد و برخلاف بارکدهای قدیمی تک‌بعدی که نیاز به یک ارتباط بلادرنگ (Real-time Connection) با یک پایگاه داده داشتند، PDF417 خود یک پایگاه داده‌ است و در یک جمله PDF417 با انسان بر روی کاغذها، بسته‌ها و قطعات سفر می‌کند.

این بارکد را می‌توان «سودآور»، «سهل‌الاستفاده» و «آسان برای ایجاد کردن» معنی کرد. با یک‌بار کاربری PDF417، مزایای ارتباطات داده‌ی دیجیتالی (Digital Data Communications) با استفاده از بارکد معلوم می‌شود که عبارت است از کم خرج بودن، قابلیت چاپ برروی انواع رسانه‌ها با استفاده از ابزار رایج چاپ، سادگی در پشتیبانی و قابلیت تصحیح بسیار زیاد خطاها و علاوه بر این PDF417 به‌ وسیله‌ی برجسته‌ترین سازمان‌های جهانی به رسمیت شناخته شده است.

قابل ذکر است که هر سازمان دولتی و بازرگانی و یا خدماتی باید از سرمایه‌گذاری کم‌خطر و طولانی مدت خود مطمئن باشد که دراین‌باره می‌توان کارآیی دستگاه‌های بارکدخوان ‌PDF417 را در خواندن دیگر انواع مرسوم تک‌بعدی بارکد در نظر گرفت.

 

 

PDF417: فراتر از آنچه که به نظر می‌رسد

این بارکد پاسخی به نیاز ذخیره، بازیابی (Capturing) و انتقال حجم عظیم داده‌ها با کمترین خرج می‌باشد. PDF417 می‌تواند انواع پرونده‌های داده (متن، عدد و دودویی) را در خود جای داده و نیز توانایی به‌رمزکردن (Encode) و ذخیره‌ی تصاویر، اثر انگشت، بارنامه (Manifest)، تبادل الکترونیک داده‌ها (Electronic Data Interchange)، راهنمای درجه‌بندی تجهیزات (Equipment Calibration Instructions) و دیگر انواع داده‌ها را دارد. PDF417 امکان برقراری ارتباطات قوی بدون نیاز به پایگاه داده‌ی خارجی را ایجاد کرده است و به واقع می‌توان بدون خرج بیشتر PDF417 را به محتویات یک سند (Document) یا برچسب (Label) که قبلاً بدون آن چاپ می‌شد، اضافه کرد.

این بارکد را می‌توان یک پایگاه داده مستقل دانست که با آزادی تمام، می‌تواند با شخص یا بر روی یک شیئ، بسته، فرم، مستند، کارت یا برچسب جابجا شود. PDF417 قابلیت انجام کاری را دارد که شبکه‌های کامپیوتری از انجام آن عاجزند یعنی دسترسی به اطلاعات بدون نیاز به قرار گرفتن در مکانی خاص. همچنین PDF417 امکان به رمز کردن داده‌ها در زمانی که به امنیت بیشتری نیاز باشد را ایجاد می‌کند.

بدلیل خوانده‌شدن PDF417 بوسیله‌ی ماشین، دو مشکل اساسی اتلاف وقت و اشتباه در آن وجود ندارد. این بارکد به صورت یک حافظه کامپیوتری کاغذی عمل می‌کند که می‌تواند یک بار نوشته شده و سپس بارها خوانده شود و همانند یک زبان ماشینی جهانی است که با تمامی سیستم عامل‌ها رابطه برقرار می‌کند؛ زیرا برای استفاده از بارکد محدودیت در انتخاب سیستم عامل وجود ندارد. PDF417 تمامی ASCII کدها و داده‌های رقمی را در خود جای داده و از یک الگوریتم بسیار پیچیده و سطح بالا برای تصحیح خطاها استفاده می‌کند که قابلیت بازیابی اطلاعات حتی با از بین رفتن نیمی از بارکد را برای آن ایجاد می‌کند. این الگوریتم به بارکد قابلیت خود بازبینی (Self-verifying) نیز می‌دهد که برای کاربر بالاترین سطح اطمینان را ایجاد می‌کند.

 

تفاوتی که یک بُعد ایجاد می‌کند

تمام مزایای یک فناوری به‌روز، بدون هیچگونه ریسک در اختیار شماست. استفاده از چنین فناوری‌هایی امروزه بسیار سود‌آور شمرده می‌شود. یک بارکد تک بعدی شامل یک کد دسترسی (Access Code) به اطلاعات درون یک پایگاه داده است. ولی PDF417 خود شامل تمامی رکوردهای یک پایگاه داده بوده و نیازی به اتصال به پایگاه داده ندارد. داده‌های ذخیره شده به آسانی با اسکن شدن قابل استفاده خواهند بود.

 

فناوری قابل اعتماد

PDF417 در واقع یک بارکد دو بعدی استاندارد است. علاوه بر کارآیی، توانایی و کاربردی بودن آن در حوزه‌ی وسیعی از صنایع، تکنولوژی PDF417 در دسترس عموم قرار دارد و با صنایع و استانداردهای باز بين‌المللی (International Open Standards) هماهنگی دارد. به همین دلایل، PDF417 به عنوان یک بارکد دو بعدی استاندارد در بسیاری از موسسات پیشرو در زمینه‌ی وضع استانداردهای جهانی پذیرفته شده است:

  • مؤسسه‌ی ملی استاندارد امریکا (American National Standard Institute) به تازگی یک استاندارد دو بعدی (ANSI MH 10.8.3M) منتشر کرده است که در آن برای انتقال داده‌های یاد شده PDF417 را پیشنهاد کرده است.
  • مؤسسه‌ی AIM در ایالات متحده و در اروپا به سازمان توسعه‌ی استانداردها (ANSI Standards-Developing Organization) اختیاراتی درمورد استاندارد کردن PDF417 به عنوان استاندارد مشخصات علائم یک‌شکل (Uniform Symbology Specification Standard) داده است.
  • وزارت دفاع ایالات متحده (Department of Defense) بارکد PDF417 را به عنوان استاندارد کاربری‌های نظامی و لجیستیکی خود انتخاب کرده و برای استفاده در انتقال الکترونیک داده‌ها قبول کرده است.
  • انجمن مدیران وسایل نقلیه‌ی موتوری امریکا (American Association of Motor Vehicle Administrators) از این بارکد استفاده می‌کند.
  • جمعیت حمایت از اشتغال صنایع خودرویی (Automotive Industry Action Group) برای تکمیل استاندارد B-10 خود در معاملات از PDF417 استفاده می‌کند.
  • دیوان صنایع ارتباطات از راه دور (Telecommunication Industry Forum) برای علامت‌گذاری از PDF417 استفاده می‌کند.
  • دفتر کارکنان و آمادگی وزارت دفاع ایالات متحده (Department of Defense) میلیون‌ها کارت شناسایی نظامی با استفاده از PDF417 چاپ کرده است.

 

تأیید شده در آزمایشات مستقل

نه تنها PDF417 در انواع کاربردهای مهم درحال استفاده و آزمایش است، بلکه تحت آزمایشات مختلفی بوسیله‌ی شرکت‌های معتبر جهانی قرار گرفته است:

  • برای آزمایش قابلیت اطمینان در مرکز شناسایی اتوماتیک دانشگاه اُهایو، ۳۲ میلیون کاراکتر از PDF417 خوانده شد و هیچ خطایی رخ نداد.
  • در دانشگاه Pittsburgh آزمایش‌هایی برروی سرعت خواندن PDF417 انجام شده است. حتی آزمایش‌هایی روی بارکدهای صدمه دیده نیز انجام گردیده است.

 

فناوریی که در کاربردهای گوناگون آزمایش شده است

تقریباً هر انسانی که تجربه‌ی کار در بازرگانی خصوصی یا عمومی را داشته باشد با مسائلی چون انبوه اطلاعات، ارتباطات، شناسایی و مدیریت داده‌ها در ارتباط بوده است. PDF417 در تمامی این گونه عملیات‌ها مورد استفاده قرار گرفته و بدون هیچ اشتباهی در پیشرفته ترین کاربری‌ها عمل کرده است.

 

PDF: توسعه دادن بارکد

بارکدهای دو بعدی برای کاربردهایی که بارکدهای تک بعدی در آنها محدودیت دارند بسیار ایده‌آل هستند. با خوانده شدن یک بارکد PDF417، به سادگی حجم عظیمی از داده‌ها انتقال داده می‌شود. به علاوه بخش تصحیح خطا در PDF417 آنرا برای استفاده در محیط‌های سخت آماده کرده است.

 

دولت خرده فروشی حمل و نقل پزشکی صنایع
کارت‌های شناسایی
گواهینامه‌ها
مباحث نظامی
مستند‌های رسمی
مدیریت دارایی‌ها
لیست اجناس
دفاتر کنترل دارایی
پیگیری گارانتی
صورت محموله
پیگیری بسته‌ها
مراحل درخواست‌های آزمایشگاه‌ها
پیگیری نمونه‌ها
کارت‌های شناسایی
مراحل کنترل
درجه بندی تجهیزات
پیگیری سرمایه
پیگیری مواد مضر
کنترل کیفیت

 

 

فناوری قابل انعطافی که با کار شما وفق دارد

برخلاف دیگر فناوری‌های جدید، PDF417 نیازمند دانستن روش‌های جدید و تعویض و تغییر در سخت‌افزارها و نرم‌افزارها و یا سرمایه‌گذاری مجدد درامکانات و سیستم‌ها نیست. PDF417 با کمی تغییر در نرم‌افزارهای کنونی و با استفاده از چاپگرها و تجهیزات رایج قابل استفاده خواهد بود.

PDF417 با تمامی چاپگرهای معمولی (Laser Printer, Inkjet, Thermal Direct, Thermal Transfer) قابل چاپ است و همچنین این بارکد را می‌توان روی هر نوع ماده‌ای چاپ نمود (کاغذ، کارت، برچسب، پلاستیک...) و حتی می‌توان آنرا ‌فکس کرد. PDF417 را می‌توان با هر کفیتی (که بستگی به بارکد خوان دارد) چاپ نمود.

 

پشتیبانی کامل، راه حل کلی

ما راه‌حل‌هایی ارائه می‌کنیم که موارد مذکور فقط بخشی از مزایای آن است، به این دلیل که در پس PDF417 یک دسته عملیات وسیع پشتیبانی وجود دارد. PDF417 و ارزش افزوده‌ٔ آن، ترکیب بی‌مانندی ازکاردانی، کارآمدی، ابتکار و رضایت را به مصرف کننده ارائه می‌‌دهد.

با کنار هم قرار دادن همه‌ٔ این مطالب به این نتیجه می‌رسیم که استفاده از فناوری علائم، اطمینان، سرعت، دقت و پیشرفت را دربر خواهد داشت و می‌توان آنرا عاملی برای پیوستن کاربر به مجامع و انجمن‌های بین‌المللی دانست.

 


خانه | اتاق فناوری | پروژه‌ها | پایگاه دانش | تقویم رویدادها
دربارهٔ ما | تماس با ما | استخدام
پست الکترونیک | صفحهٔ داخلی


کپی‌رایت © ۲۰۱۹ چرتکه. تمام حقوق محفوظ است.